کَلا إِنَّ کِتَابَ الأبْرَارِ لَفِی عِلِّیِّینَ وَمَا أَدْرَاکَ مَا عِلِّیُّونَ کِتَابٌ مَرْقُومٌ

۴۷ مطلب توسط «بسیجیان مسجد المهدی(عج)» ثبت شده است

سوالات تعیین سطح تدبر در قرآن

۰ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه عصر/../امیرمسعود یعقوب زاده

به نام خدایی که خاک آفرید                  کزان خاک انسان پاک افرید

سوره عصر صد و سومین سوره قرآن است که به ترتیب بین تکاثر و همزه قرار دارد.

برداشت از سوره

اقتضای گذر زمان خسران انسان مگر برای اهل ایمان

معنای تدبری

سوگند به زمان رو به پایان(1)که همه انسان ها دچار خسران و زیانند چرا که لحظه به لحظه از اصل سرمایه آنان یعنی عمرشان کاسته می شود(2)مگر آنان که به خدا پیامبر(ص)و روز قیامت ایمان آورده و بر این اساس دوستان خود را به سفارش به حق و صبر می کنند تااز یاد خدا غافل نشوند(3)

جهت هدایتی سوره

سرمایه عمر از کف ما می رود و انسان دچار خسران می گردد مگر کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام می دهند و همدیگر را به حق و صبر سفارش می کنند.

۶ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه عصر/../محمد مهدی همافر

« سورۀ مبارکۀ عصر »

عصر به معنای فشردن و عصاره گیری است که این به معنای در سختی قرار گرفتن و نتیجۀ آن سختی است. انسان در سختی آفریده شده و هدف از این سختی، رشد کردن است. انسان در سختی رشد می­کند.

همۀ انسانها در خسر هستند. خسر چیزی بسیار بدتر و زیان­بارتر از ضرر است. امّا در این میان عدّه­ای دور از خسر هستند و آنان کسانی هستند که ایمان، عمل صالح، توصیه به حق و توصیه صبر را با یکدیگر و نه جدا از هم داشته باشند. یعنی انسان اگر هریک از این چهار ویژگی را در خود نداشته باشد در خسر است.

عمل صالح باید در چارچوب ایمان باشد. کسانی که ایمان دارند ولی عمل صالح انجام    نمی­دهند، در واقع ایمان ندارند. همین طور کسانی که عمل صالح انجام می­دهند ولی ایمان ندارند، در واقع عمل صالح انجام نمی­دهند. زیرا این عمل در چارچوب ایمان نیست. عمل صالح بدون ایمان مانند سرابی در بیابان است.(براساس آیۀ39 سورۀ نور) یعنی انسان تشنه به عمل صالح که ایمان دارد، عمل صالح را مانند آب در بیابان   می­بیند امّا وقتی به آن می­رسد، می­فهمد که آن یک سراب است.ایمان، عمل صالح، توصیه به حق و صبر همگی همیشه با هم می­آیند. یعنی هیچ یک از این­ها نمی­توانند جدا از هم بیایند. برای مثال کسی که ایمان دارد، حتماً باید توصیه به حق و صبر داشته و همین طور عمل صالح نیز انجام دهد. هر کسی هم که توصیه به حق و صبر نداشته و یا عمل صالح انجام نمی­دهد، قطعاً ایمان هم ندارد. توصیه به حق و صبر نیز در واقع همان پایداری و استقامت در راه خداوند می­باشند.

ارتباط آیات: عصارۀ هر چیزی زمانی گرفته می­شود که در سختی قرار بگیرد و در این سختی چیزهای خوب از چیزهای بد جدا می­شوند. انسان­ها نیز وقتی در سختی قرار بگیرند، خوب­ها از بدها در این سختی جدا می­شوند. معیار خوب بودن و خوب ماندن در این سختی، داشتن ایمان، انجام دادن عمل صالح، توصیه و سفارش به حق و صبر می­باشد. امّا اگر هریک از انسان­ها در این سختی هرکدام از این چهار ویژگی را رعایت نکنند، در این معیار سنجش قرار نمی­گیرند و جزو افرادی که خسران      می­کنند، قرار می­گیرند. برای خارج شدن از این خسران باید این ویژگی­ها را در بر بگیرند و برای حفظ نبودن در خسران باید این ویژگی­ها را در کنار هم حفظ کرد و این نکته از «و»هایی که در بین ءامَنُوا، عَمِلُوا الصّالِحات، تَواصَوا بِالحَقّ و همین طور تَواصَوا بِالصَّبر استخراج شده است و ای نکته یکی از مهمترین نکته ­ها در این سوره است می­توان بیشتر توجّه خود را به آن جلب کرد.

۳ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه عصر/../امیرعلی دهقان پور

(بسم الله الرحمن الرحیم)

وَالعَصرِ  (۱)
اِنَّ لاِنسانَ لَفِی خُسر  (
۲)
اِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوا بِالحَقِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ  (
۳)

معنی‌‌:

به نام خدای رحمان و رحیم.
 قسم به عصر  (
۱).
که قطعا انسان  در خسران است  (
۲).
به جز کسانی که ایمان آوردند و کارهای خوب انجام دادند و توصیه به حق و صبر کردند  (
۳).

_____________________________________________________________________________________________________

1-عصر در معنای لغوی یعنی حاصل شدن چیزی از فشردگی و فشار آوردن به چیزی (عصاره) یا چکیده ای از فشردن چیزی

2-این فشردگی برای همه انسان ها است و ما شکی به آن نداریم چون در آیه ی 2 خدا هم (ان) را آورده و هم قبل از انسان (ال)را آورده که هر دو به معنای تاکید است.

3-انسان در فشردگی و سختی می تواند رشد کند پس خدا فشردگی را قرار داده تا رشد که همان رسیدن به خدا است حاصل شود.اگر دقت کنیم ما آب میوه را از تفاله اش بیشتر دوست داریم و آن آب از فشردگی و سختی قرار دادن آن میوه بدست می آید پس امتحانات خداوند متعال برای ساخت و پرورش ماست و برای رشد و تقرب به درگاه الهی است.

4-حالا می شود از این معنی عصر برداشت های مختلفی(مانند ظهور مهدی صاحب زمان(عج)یا زمان ظهور محمد مصطفی(ص))کرد که همه ی این ها را باید با بقیه سوره(آیه 2و3)ارتباط داد.

5-در عربی قسم چیزی بسیار مهم و کلیدی است.در آیتم قسم:

(1)قسم چیزی معلوم و غیر قابل تکذیب و رد کردن است.یعنی کسی نمی تواند آن را رد کند مثلا در سوره ضحی به روز و شب قسم خورده شده  پس کسی نمی تواند روز و شب را رد کند.

(2)در زبان عربی قسم و جواب قسم کاملا با هم ارتباط دارند چه معنایی و یا مفهومی پس حتما عصر به آیه های بعدی ارتباط  دارد.

خسر>ضرر≠نفع<سود

6-ضرر به معنی یه چیزی که داشتیم از دست بدیم اما خسر به معنی فراتر از آن است یه مدلی که هم آن را از دست می دهیم هم خودمان را.مقابل ضرر نفع (سود) قرار دارد بیشتر از آن رسیدن به خدا(لقاح الله یا تقرب به خدا) است که هدف اگر تقرب و لقاح الله قرار گرفته شود ایمان حقیقی حاصل شده و می توان گفت با داشتن تمام آیتم های سوره دیگر ما در خسر نیستیم.

7-هدف چیست؟انسان فقط و فقط برای بندگی کردن خلق شده و خدا ما را جز بندگی کردن نمی پذیرد پس هدف باید تقرب به خدا و بندگی کردن واقعی به او باشد به جز این ایمان حاصل نشده و انسان قطعا در خسر است.

8-در آیتم عمل صالح ما باید حتما ایمان داشته باشیم و باید عمل صالح ما در قالب ایمان باشد اگر اینطور نباشد بی فایده بوده و ما به خاطر خدا آن کار را انجام نداده ایم.

9-عمل صالح کاریست که ما باید فقط و فقط برای رضا و خشنودی رب انجام دهیم و آن را وسیله کنیم تا به خدا نزدیک شده و بندگی حقیقی و واقعی را درک کنیم.

10-به کسی می گوییم در خسر نیست که ایمان او به همراه عمل صالح باشد و عمل صالح او هم بر پایه ی ایمانش باشد و به همراه اینها توصیه به حق و توصیه به صبر نیز داشته باشد که مجموع این آیتم ها می شود الاالذین و کسی این ویژگی ها را دارد که در خسر نباشد.

11-در آیه 3: آمنوا چیزیست کاملا انفرادی یعنی فقط به خودمان مربوط است در  عملواالصالحات باز کاری انفرادی است که ممکن است به عموم مربوط شود ولی باز آن کار به خودمان مربوط است اما در تواصی بالحق و تواصی بالصبر دیگر فقط به ما مربوط نیست به جمع مربوط است و کار ما تاثیر همگانی می گذارد و می توان تواصی را جوری امر به معروف نیز یاد کرد که لازمه ی دینداری است.

12-اگر کسی که خودش کار خوبی را انجام نمی دهد ولی آن را توصیه می کند خود ب خود کار خوبی انجام داده و ممکن است شخص مقابل نیز آن کار را به درجه ی عمل برساند اما باید بدانیم که شخصی که توصیه کرده خود به آن کار ایمان ندارد و شاید برای شخص آن کار محاسبه نشود  چون هنوز برای آن شخص آن کار به درجه ی ایمان و سپس به درجه ی عمل نرسیده است.

13-اندازه ی ایمان هر شخص به اندازه خواسته و همت اوست.مثل داستان حضرت موسی(ع) و آن زن بلند همت که از حضرت خواست که جایگاهش در بهشت به اندازه خود حضرت باشد.پس ایمان آن زن به اندازه ی خواسته ی اوست ولی بالعکس کسی که دین وایمان خود را با مقداری پول عوض می کند ایمان او به اندازه ی همان مقدار پول است نه بیشتر.

 

۳ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه عصر/../امیرمهدی بیگدلی

( بِسم الله الرَحمنِ الرَحیم )
وَالعَصرِ  (
۱)
اِنَّ لاِنسانَ لَفِی خُسر  (
۲)
اِلاَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوا بِالحَقِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ  (
۳)
معنی‌‌:
به نام خدای رحمان و رحیم.
 سوگند به عصر  (
۱).
که انسانها همه در خسران و زیانند  (
۲).
مگر افرادی و اقلیتی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده اند ویکدیگر را به حق سفارش کرده و به صبر توصیه نموده اند  (
۳).
____________________________________________
بالا معنای سوره ی العصر است. معنی می گوید خداوند در این سوره به چیزی سوگند می گوید. که همه ی انسان ها در خسران هستند. افرادی که ایمان بیاورند واعمال صالح و خوب انجام دهند و یک دیگر را به حق سفارش کرده و صبر توصیه کنند.
------------------------------------------------------------------------------                                
                        * بِسم الله الرَحمنِ الرَحیم *
ما فهمیدیم که معنی 
عصر یعنی : عصاره ی چیزی را گرفتن.

ومعنی خسران یعنی :  از دست دادن همه چیز ،
ایمان : برای مثال : کسی که شهید بشود ایمان آن به اندازه ی شهید شدن است.
کسی که اعمال صالح انجام دهد ولی ایمان واقعی نداشته باشد او هم در خسران است ، زیرا کسی که ایمان نداشته باشد نمی داند که اعمال صالح برای چه انجام می دهد باید بداند که برای خوشنودی خداوند است برای همین این کار را برای دل گرمی وسر گرمی خود انجام می دهد برای همین اسم کارش اعمال صالح نیست.
زیرا کاری که انجام می دیم وقتی اعمال صالح است که خداوند از کار ما راضی و کار ما را قبول کند اعمال صالح است.
                                  ***
معنی واقعی عصر یعنی : فردی در سختی و فشار قرار بگیرد و خوبی های آن از آن بیرون بزند و افرادی که ایمان واقعی داشته باشند بخاطر این فشار و سختی رشد می کنند و بالا می روند اما افرادی که ایمان ندارند پایین تر می آیندکه به آن پایین آمدن خسران می گویند.
نوشته های بالا تقریباً  معنی و تفسیر قسمتی از سوره ی عصر است.
------------------------------------------------------------------------------
نوشته های بالا معنی ایه های یک و دو هست.
در ایه ی سه خداوند می گوید به جز افرادی که ایمان بیاورند و اعمال صالح انجام دهند و یک دیگر را به یک دیگر سفارش کنندو صبر را توصیه کنند از خسرا بیرون می ایند.
ایمان اوردن به نظر من یعنی خدا شناسی و کسی که خدا را نشناسد یعنی ایمان نداشته باشد نمی تواند اعمال صالح انجام دهند زیرا نمی داند که خدا ای وجود دارد برای همین مانند نوشته ی بالا باید خدا از کاری که ما انجام می دهیم باید خدا راضی باشد تا این کار اعمال صالح باشد.
در قسمت دیگر معنای ایه ی سوم یک دیگر را به حق دعوت کنند و صبر توصیه کنند.
در این قسمت یعنی انسان ها باید هم دیگر را به حق دعوت کنند و حقوق دیگران را نخورن و برای کار های خود صبر کنند که صبر باعث راهنمایی و باعث می شود که فرد گم راه نشود.
بعضی از علما می گویند که معنی عصر در این سوره یعنی: زمان ظهورحضرت مهدی (عج)است که خدا به این عصرسو گند خورده است.
ولی معنی اصلی عصر به نظر من فردی در سختی و فشار و زجر قرار بگیرد و اون وقت آن فرد را می توان شناخت که ایمان دارد یا نه.
در سختی قرار گرفتن یعنی در دشوار ها قرار گرفتن برای مثال: فردی ضرر مالی قرار می گیرد اگر ایمان واقعی داشته باشد نمی گوید که خدا من و نگاه نمی کنه خدا منو دوست ندارد و کفر نمی کند واگر ایمان نداشته باشدبرعکس ان.
اگر افرادی که اعمال صالح انجام دهند ولی ایمان نداشته باشند در خسران هستند؟چرا؟
بله. زیرا در ایه ی (
۳)امده که افرادی که ایمان بیاورند و اقلیتی ایمانی داشته باشند. اما این فرد ایمان ندارد پس عمل او عمل صالح نیست.

۳ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه شمس(متن)/../امیر مسعود یعقوب زاده

بسم الله الرحمن الرحیم    

در سوره مبارکه شمس خداوند قسم میخورد به چیزهایی نظیر آفتاب و تابش آن ، به ماه، روز، شب ،آسمان، زمین و نفس انسان که هرکس نفس خود را پاک سازد قطعا رستگار خواهد بود و هرکسی که کفر و گناه کند زیانکار خواهد بود ،در این سوره به قوم ثمود نیز اشاره خاصی دارد. قومی که پیامبر خدا را تکذیب کردند و خداوند هم آنها را به دلیل گناهشان هلاک کرد.

۲ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه شمس(متن)/../ امیر حسین بخشی

بسم الله الرحمن الرحیم

سوگند به خورشید و پرتوی آن . سوگند به ماه که به دنبال آن می آید . سوگند به آسمان زیبا و سوگند به زمین بزرگ و سوگند به نفس پاکیزه که فردی که بد کاری را از خود دور ساخت به یقین رستگار شد و رشد یافت و قطعا آن کسی که پلیدی را الگوی خود قرار داده است رشدی در زندگی خود نخواهد کرد . برای مثال قوم ثمود که حرف های حضرت صالح (ع) را تکذیب کردند و پست ترینشان را فرستادند تا شتر حضرت صالح (ع) را بکشند قطعا نه تنها رستگار نشدند بلکه پیشرفتی نیز در زندگی دنیا و آخرت خود نکردند. زمانی که پیامبر به آنان گفت که این شتر را نکشید و به او آب دهید و سیرابش کنیدآنها شتر او را کشتند و به حرف او توجهی نکردندو خداوند بلایی بر آنان نازل کرد که با خاک یکسان شدند. ولی آنان قبل از این بلا هرگز از جزای کار خود نترسیدند.

 

۰ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

برداشتی از تفسیر المیزان/../ج8ص23

بسم الله الرحمن الرحیم

سجده ملائکه برای جمیع بنی آدم و در حقیقت خضوع برای عالم بشریت بوده،و اگر آدم(علیه السلام)قبله گاه سجده ملائکه شده از جهت خصوصیت شخصیش نبوده، بلکه از این باب بوده که آدم(علیه السلام)نمونه کامل انسانیت بوده ، و در حقیقت از طرف تمام افراد انسان به منزله نماینده بوده است، همچنان که خانه کعبه از جهت اینکه حکایت از مقام ربوبی پرودگار میکند قبله گاه مردم قرار گرفته است

۰ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه ناس(متن)/../امیرحسین گیلانی

بسم الله الرحمن الرحیم

این سوره در جریان دستور خداوند به پیامبر گرامی اش در مورد اینکه از شر وسواس خناس به خداوند پناه ببرد است.این سوره و سوره مبارکه فلق در مدینه بر پیامبر نازل شده است.

عادت انسانها این است که وقتی شری بر او نازل میشود باید به کسی یا چیزی پناه ببرد و خداوند کسی است که اگر انسان برای رهایی از بلاها به او پناه ببرد او را کفایت میکند،که این امر در آیات الهی بارها ذکر شده است و انسان در این مورد پناه میبرد به خدایی که به کار او فکر میکند و مربی او است و در تمامی حوادث به او پناه میبرد.

در موقعی که شری متوجه انسان شده و زندگی او تهدید میکند باید به خداوند پناه ببرد.اگر ما همیشه این نکته را در کار خود انجام دهیم و به آن توجه کنیم میتوانیم از این بدهی ها رهایی یابیم

۰ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)

سوره مبارکه ماعون(گزاره)/../محمد رضا دبیریان

بسم الله الرحمن الرحیم

 1. خداوند پیامبر را مورد خطاب قرار داده است
 2. خداوند توجه پیامبر را به موضوعی جلب میکند
 3. خداوند در مورد تکذیب کننده دین از پیامبر سوال میپرسد
 4. کسی که دین را تکذیب کند در واقع همان کسی است که یتیم را می راند
 5. کسی که تکذیب کننده دین است به مسکین غذا نمی دهد
 6. غذا دادن به مسکین و راندن یتیم از مصادیق تکذیب دین است
 7. دع یتیم از کارهای کسی است که دین را تکذیب میکند
 8. دع یتیم و غذا ندادن به مسکین باعث تکذیب دین می شود
 9. خداوند بالفظ وای به نمازگزاران سخن می گوید
 10. خداوند به کسانی که در نمازشان دچار سهوند و ریاکاری میکنند هشدار میدهد
 11. سهو در نماز و ریاکاری از مصادیق تکذیب دین است
 12. علاوه بر دع یتیم و غذا ندادن به مسکین،ریاکاری و سهو در نماز باعث تکذیب دین میشود
 13. دچار سهو بودن در نماز و ریاکاری از رفتارهای تکذیب کننده ی دین است
 14. جلوگیری از احسان و خیر رسانی به دیگران از مصادیق تکذیب دین است
۰ نظر
بسیجیان مسجد المهدی(عج)